Skip to main content

Zalecenia dotyczące sprawdzenia urządzenia przed złożeniem RMA

1. Wstęp

W tym rozdziale:

Niniejszy dokument przeznaczony jest przede wszystkim dla dystrybutorów firmy Victron. Publikowany jest z myślą o profesjonalnych instalatorach i osobach dysonujących wiedzą wystarczającą do samodzielnego i bezpiecznego przeprowadzenia opisanych testów.  

Brak takiej wiedzy jednak nie stanowi problemu. Użytkownik nie ma obowiązku samodzielnego dokonywania sprawdzianów urządzeń przed odesłaniem ich do sprzedawcy lub dystrybutora w celu sprawdzenia lub naprawy.

Firma Victron Energy wymaga, aby przed zgłoszeniem roszczenia gwarancyjnego, żądania naprawy lub żądania wymiany (RMA), dane urządzenie zostało przetestowane przez naszego bezpośredniego klienta (dystrybutora Victron Energy). Ma to na celu zapobieganie składaniu RMA dla sprawnych urządzeń lub zgłaszaniu roszczeń gwarancyjnym dla urządzeń z wadami, których gwarancja nie obejmuje.

W niniejszym dokumencie opisano konfigurację i sprzęt potrzebny do przeprowadzenia próby laboratoryjnej. Zawiera on również zalecenia dotyczące prób dla wszystkich grup produktów Victron Energy, które przed przesłaniem RMA należy przeprowadzić.

Próby laboratoryjne opisane w niniejszym dokumencie obejmują wszystkie podstawowe funkcje danego urządzenia. W dokumencie pominięto funkcje rzadziej używane lub urządzenia łatwiejsze w testowaniu, np. przekaźniki programowalne, porty komunikacyjne, terminale zdalnego włączania/wyłączania, itp. W sytuacji, gdyby owe elementy zgłoszono jako wadliwe, należy je również – co oczywiste – poddać próbie laboratoryjnej.

1.1. Bezpieczeństwo

Demontażu obudowy naszych urządzeń mogą dokonywać wyłącznie wykwalifikowani serwisanci z przeszkoleniem elektronicznym lub elektromechanicznym, którym znane są lokalne wytyczne i wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie

Przed przystąpieniem do sprawdzenia urządzenia Victron Energy należy zawsze zapoznać się z instrukcjami bezpieczeństwa podanymi w jego instrukcji obsługi. Instrukcje obsługi dostępne są na stronie internetowej Victron Energy.

Kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa:

  • Prąd przemienny jest niebezpieczny. Należy używać wyłączników automatycznych z bezpiecznikami oraz bezpieczników różnicowoprądowych RCD.

  • Prąd stały jest niebezpieczny.

  • Nie wolno doprowadzać do zwarcia akumulatorów.

  • Podczas prac związanych z akumulatorami należy dopilnować, by wszystkie odbiorniki prądu stałego były odpowiednio zabezpieczone.

  • Należy pamiętać, że podczas ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych mogą powstawać gazy wybuchowe.

  • Należy zawsze używać narzędzi izolowanych elektrycznie.

1.2. Sprzęt testowy, stanowisko testowe i narzędzia

Celem stwierdzenia, czy dany produkt Victron Energy jest wadliwy, należy go indywidualnie przetestować. Testy te wykonuje się na specjalnym stanowisku do prób. Stanowisko do prób wyposażone jest w cały sprzęt potrzebny do przeprowadzenia testu.

Najlepiej byłoby, gdyby takie stanowisko do prób było stałym i łatwo dostępnym elementem wyposażenia warsztatu.

Stanowisko do prób dostosowane jest do określonych potrzeb. Wyposażone jest we wszystkie odpowiednie urządzenia potrzebne do testowania produktów Victron Energy.

Stanowisko do prób zazwyczaj wyposażone jest w następujące elementy:

  • Bateria akumulatorowa i zasilacz prądu stałego.

  • Odbiorniki prądu stałego i przemiennego.

  • Wyłączniki automatyczne prądu stałego i przemiennego oraz bezpieczniki automatyczne.

  • Kable elektryczne prądu stałego i przemiennego o różnych grubościach żył.

  • Narzędzia.

  • Elektryczny sprzęt pomiarowy.

  • Komputer i tablet lub smartfon.

  • Interfejsy i kable do transmisji danych.

  • Do sprawdzenia prądu wejściowego PV falownika SUN należy użyć rezystora ograniczającego prąd szczytowy. W przypadku falownika 12/250 SUN należy użyć dwóch rezystorów o oporności 1 Ohm, 200 W, podłączonych równolegle, natomiast dla falownika 24/250 SUN rezystory należy podłączyć szeregowo. Rezystory te powinny być przystosowane do chłodzenia powietrzem, lecz można je również zamontować na odpowiednim radiatorze.

Pre-RMA_-_test_bench.png

Przykład stanowiska pomiarowego

ID

Opis

A

Oscyloskop (opcjonalnie)

B

Zacisk prądowy

C

Multimetr

D

Komputer i tablet lub smartfon

E

Zasilanie

F

Żarówki AC i/lub DC

G

Touch GX

H

Narzędzia

I

Tablica rozdzielcza prądu przemiennego

J

Grzejniki AC

K

Lampa

L

Latarka

M

Cerbo GX

N

Cyfrowy panel sterowania Multi

O

Tablica rozdzielcza prądu stałego

P

Kable i interfejsy

Q

Bateria akumulatorowa

1.2.1. Narzędzia

Należy zawsze używać narzędzi izolowanych elektrycznie:

Praca z prądem elektrycznym i akumulatorami jest niebezpieczna. Nie należy dopuszczać do zwierania zacisków akumulatora lub zacisków prądu stałego wewnątrz urządzeń. Celem niedopuszczenia do przypadkowego zwarcia należy używać izolowanych kluczy maszynowych.

Wiha_insulated_tool_set.PNG

Izolowany zestaw narzędzi Wiha ze śrubokrętami, kluczami nasadowymi, szczypcami, obcinaczami, itp.

Należy stosować narzędzia o odpowiednim rozmiarze oraz przestrzegać wartości momentu skręcającego:

Niemal wszystkie nakrętki, śruby i sworznie stosowane w urządzeniach Victron Energy mają gwint metryczny. Należy stosować narzędzia o odpowiednim wielkości.

Większość śrub i sworzni łączących jest wykonana z mosiądzu, co zapobiega nadmiernemu dokręcaniu. Mosiężna śruba lub sworzeń może łatwo pęknąć. Aby temu zapobiec, należy używać klucza dynamometrycznego. Wartości momentu skręcającego podano w instrukcji obsługi urządzenia.

Jeśli wartość momentu skręcającego nie jest znana, prosimy skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Śruby, sworznie i nakrętki M4 = 1 Nm.

  • Śruby, sworznie i nakrętki M5 = 3 Nm.

  • Śruby, sworznie i nakrętki M6 = 5,5 Nm.

  • Śruby, sworznie i nakrętki M8 = 12 Nm.

Nie należy dopuszczać do nadmiernego dokręcania śrub obudowy. Można użyć automatycznych wkrętaków, ale należy pamiętać o ustawienia właściwej wartości momentu obrotowego.

Zagniataki:

Należy sprawdzić, czy kable elektryczne mają końcówki odpowiednie do wykonywanych połączeń elektrycznych.

Do zaciskania końcówek kablowych należy używać odpowiedniego zagniataka.

1.2.2. Źródło zasilania prądem stałym

Zasilacz prądu stałego lub zestaw akumulatorów zdolny do zasilania prądem o napięciu 12 V, 24 V lub 48 V.

Zasilacz prądu stałego:

Należy używać zasilacza prądu stałego z możliwością regulacji napięcia w zakresie od 0–60 V i natężenia 0–40 A, np. DeltaElektronika serii SM3300. Zasilacz jest najlepszym wyborem, gdyż zapewnia możliwość ograniczenia natężenia prądu, eliminując w ten sposób potrzebę stosowania bezpieczników DC.

Akumulatory:

W razie braku zasilacza można użyć akumulatorów. Do utworzenia baterii akumulatorowej 12 V, 24 V lub 48 V należy użyć czterech akumulatorów 12 V. Należy jednak zawsze pamiętać, by nie dopuszczać do zwarcia akumulatorów, dlatego należy również stosować bezpieczniki prądu stałego. Użycie bezpieczników automatycznych ułatwia tę sprawę.

Bateria akumulatorów wielonapięciowych:

Na poniższej ilustracji przedstawiono przykład baterii akumulatorów mogącej dostarczać napięcie o różnych wartościach. Celem zachowania ładunku i zrównoważenia akumulatorów, do każdego akumulatora należy podłączyć ładowarkę BlueSmartIP65.

Pre-RMA_-_battery_bank.png

Przykład baterii akumulatorów wielonapięciowych.

ID

Opis

A

Połączenia akumulatora 12 V, 24 V i 48 V

B

Odłączniki akumulatorów

C

Bezpieczniki i oprawki bezpiecznikowe lub bezpieczniki automatyczne

D

Minusowe połączenie akumulatora

E

Baterie

F

Ładowarki akumulatorowe BlueSmart IP65

1.2.3. Odbiorniki prądu stałego

Kilka przykładów odbiorników prądu stałego:

  • Kilka odbiorników prądu stałego.

  • Falownik pracuje jako odbiornik prądu stałego.

  • Żarówki DC.

Pre-RMA_-_Inverter_as_a_DC_load.png

Falownik użyty jako odbiornik prądu stałego

1.2.4. Źródło zasilania prądem przemiennym

Jako źródło prądu przemiennego należy użyć sieci elektrycznej. Nie należy używać generatorów, gdyż często charakteryzują się gorszą falą sinusoidalną.

Celem uzyskania prądu o innym napięciu należy użyć transformatora z możliwością regulacji napięcia (Variac) lub transformatora izolującego Victron, dzięki którym można przekształcić napięcie sieciowe na wymagane. Umożliwia to dokonanie pomiarów urządzenia zasilanego prądem o napięciu 110 V, gdy prąd w sieci ma napięcie 230 V, lub odwrotnie.

Pre-RMA_-_Converting_AC_voltages.png

A) Variac

B) Transformator izolujący

1.2.5. Odbiorniki prądu przemiennego

Kilka przykładów odbiorników prądu przemiennego:

  • Nagrzewnice elektryczne.

  • Żarówki na prąd przemienny.

Uwaga: Nie wolno używać opalarek (do lakierów). Nie nadają się one do testowania obciążenia, ponieważ są odbiornikami nieliniowymi, nie obciążają jednakowo całej fali sinusoidalnej.

1.2.6. Kable i interfejsy

Kable prądy stałego i przemiennego muszą mieć grubość zalecaną w instrukcji obsługi testowanego urządzenia.

Należy pamiętać, że kable prądu stałego i złącza między zasilaczem prądu stałego a testowanym urządzeniem muszą być w stanie poradzić sobie z dużymi natężeniem prądu stałego, które są powszechne w systemach niskiego napięcia. Użycie zbyt cienkich kabli doprowadzi do potencjalnych spadków napięcia i będzie miało negatywny wpływ na wyniki testu.

Wymagane interfejsy i kable przesyłu danych do testów laboratoryjnych produktów Victron:
  • Interfejs MK3-USB: Interfejs umożliwia łączność z komputerem przez VE.Bus za pomocą aplikacji VictronConnect lub oprogramowania VEConfigure. Patrz A na poniższej ilustracji.

  • Interfejs VE.Direct do USB: Interfejs umożliwia łączność z komputerem przez port VE.Direct. Jest on przydatny w sytuacji, gdy używana jest aplikacja VictronConnect w wersji dla systemu Windows. Patrz B na poniższej ilustracji.

  • Klucz sprzętowy VE.Direct Bluetooth Smart: Umożliwia łączność z Bluetooth przez port VE.Direct, by pominąć wbudowany interfejs Bluetooth. Jest on przydatny w przypadku, gdy nie jest znany kod PIN urządzenia. Patrz C na poniższej ilustracji.

  • Przewód VE.Direct: Umożliwia podłączenie urządzenia GX do gniazda VE.Direct.

  • Przewód RJ45 UTP: Umożliwia podłączenie interfejsu lub urządzenia GX do gniazda VE.Bus lub VE.Can.

  • Terminator VE.Can RJ45: Umożliwia łączność z VE.Can.

  • Przewód RJ12 UTP: Tego przewodu należy użyć pomiędzy urządzeniem głównym BMV a bocznikiem BMV. Jest on przydatny w przypadku braku kabla BMV RJ12 UTP lub w celu wykluczenia problemu z kablem.

Pre-RMA_-_Configuration_connections.png

Przykład podłączenia w celu uzyskania dostępu do konfiguracji.

ID

Opis

A

Interfejs MK3-USB umożliwia podłączenie urządzeń VE.Bus do portu USB komputera w celu uzyskania dostępu za pomocą aplikacji VictronConnect lub oprogramowania VEConfigure.

B

Interfejs VE.Direct do USB umożliwia podłączenie urządzeń VE.Direct do portu USB komputera w celu uzyskania dostępu za pomocą aplikacji VictronConnect lub oprogramowania VEConfigure.

C

Klucz sprzętowy VE.Direct Bluetooth Smart umożliwia podłączenie urządzeń VE.Direct przez Bluetooth do telefonu lub tabletu w celu uzyskania dostępu za pomocą aplikacji VictronConnect.

D

Bezpośrednie połączenie Bluetooth z telefonem lub tabletem w celu uzyskania dostępu za pomocą aplikacji VictronConnect

1.2.7. Sprzęt pomiarowy i oprogramowanie

Potrzebny jest następujący sprzęt pomiarowy i oprogramowanie:

  • Miernik uniwersalny RMS, np. multimetr Fluke 87.

  • Zacisk prądowy DC. Wraz z multimetrem Fluke 87 można używać, przykładowo, cęgów prądowych Fluke i1010 AC/DC.

  • Aplikacja VictronConnect do monitorowania, konfiguracji lub aktualizacji oprogramowania układowego.

  • Pakiet narzędzi VE.Configuration do konfigurowania lub aktualizacji urządzeń VE.Bus. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków zamiast tego należy korzystać z aplikacji VictronConnect. Jedynymi wyjątkami jest ustawianie lub resetowanie kodów sieci, zmiana lub usuwanie asystentów lub usuwanie usterek związanych z aktualizacją oprogramowania sprzętowego.

  • Cerbo GX z ekranem dotykowym GX Touch i kontem VRM. Cerbo GX spełnia wiele funkcji, a można go używać do monitorowania urządzeń, odczytu błędów, konfiguracji, aktualizacji oprogramowania lub zapewnienia zdalnego dostępu.

  • Prosty oscyloskop (opcjonalnie). Korzystając z oscyloskopu należy również pamiętać o konieczności użycia sondy odpowiedniej do pomiaru 110 VAC i 230 VAC.