2. Pikaopas
Blue Smart IP67 Charger -Mallisto on suunniteltu kiinteästi asennettavaksi laturin pohjassa olevilla asennuskielekkeillä.
Etsi/valmistele sopiva ja turvallinen asennuspaikka laturille palamattomalta alustalta siten, että laturin ympärillä on vähintään 10 cm vapaata tilaa ja hyvä ilmanvaihto/tuuletus. Älä asenna tai sijoita/käytä laturia akun päällä, suoraan akun yläpuolella tai suljetussa kotelossa akun kanssa.
Asenna Blue Smart IP67 Charger pystysuuntaisesti siten, että tasavirtakaapelin ja vaihtovirran syöttökaapelin liitännät osoittavat alaspäin. Kiinnitä asianmukaisilla kupukanta-/laipparuuveilla asennusreikien/-urien läpi.
Kytke tasavirtakaapeli (laturin kiinteä kaapeli) akkuun tai tasavirtajärjestelmän virtakiskoon: tarvittaessa mukana toimitettuja tasavirtakaapeleita voidaan lyhentää ja/tai niihin voidaan kiinnittää uusi päätyliitin asennuskohteen tarpeista riippuen.
Ajoneuvoon asennetun akun lataamiseen on saatavilla erilliset johtokytkentäohjeet. Katso lisätietoja kohdasta Asentaminen > Johdotus.

Kytke Blue Smart IP67 Charger -laitteen vaihtovirtakaapeli pistorasiaan: hetken kuluttua POWER-merkkivalo syttyy ja STATUS-merkkivalo alkaa vilkkua nopeasti.

Valitse akun tyypille ja kapasiteetille sopivimmat lataustila ja latausvirran raja-arvo.
Asetus VictronConnect-sovelluksella:
Avaa VictronConnect-sovellus Bluetooth-laitteella (matkapuhelin tai tabletti), valitse Blue Smart IP67 Charger laiteluettelon Paikallinen-sivulta ja muodosta yhteys laitteeseen (oletusarvoinen PIN-koodi lukee laturin back-tarrassa, mutta jos tarraa ei ole, koodi on 000000).
Avaa asetussivu valitsemalla Asetukset-kuvake (oikeassa yläkulmassa oleva hammaspyöräkuvake).
Valitse lataustavan esivalintavalikosta akulle parhaiten sopiva integroitu lataustila. Lataustilat ovat normal (normaali), normal + recondition (normaali + elvytys), high (korkea), high + recondition (korkea + elvytys) tai li-ion (litiumioni).

Jos suurin nimellisvirta on liian korkea, valitse matalan latausvirran tila. Katso lisätietoja kohdasta Asetus > Asetus VictronConnect-sovelluksella.
Kaikki asetukset tallennetaan ja ne pysyvät muistissa, vaikka laturi kytkettäisiin irti verkkovirrasta tai akusta.
Kun STATUS-merkkivalo vilkkuu hitaasti, laturi on siirtynyt absorptiolataukseen (alkulataus on suoritettu). Akun lataustaso on tässä vaiheessa noin 80 % (tai >95 %, jos kyseessä on litiumioniakku) ja se voidaan tarvittaessa ottaa käyttöön.
Kun STATUS-merkkivalo syttyy, laturi on siirtynyt ylläpitolataukseen (absorptiolataus on suoritettu). Akku on tässä vaiheessa täysin ladattu (100 %) ja se voidaan ottaa käyttöön.
Kun STATUS-merkkivalo sammuu, laturi on siirtynyt varastointilataukseen (ylläpitolataus on päättynyt). Akku voidaan jättää jatkuvaan lataukseen pidemmäksi aikaa akun pitämiseksi täysin ladatussa tilassa.
Lopeta lataaminen kytkemällä vaihtovirtakaapelin virransyöttö pois.