4. Installation
Varning
Växelriktaren måste installeras av en kvalificerad elektriker.
Under installation måste du se till att fjärranslutningsdonet med kopplingsbrygga är borttaget (eller stänga av på/av-brytaren om den är installerad) för att vara säker på att växelriktaren inte kan slås på oavsiktligt.
4.1. Fysisk installation
För en dimensionsritning av växelriktaren, se Bilaga i den här manualen.
4.1.1. Plats
För att säkerställa att växelriktaren fungerar utan problem måste den användas på en plats som uppfyller följande villkor:
Undvik alla kontakt med vatten. Utsätt inte växelriktaren för regn eller fukt.
Installera växelriktaren på en torr och väl ventilerad plats.
För bästa driftresultat bör växelriktaren monteras på en plan yta.
Montera den så nära batterierna som möjligt. Försök att hålla avståndet mellan produkten och batteriet till ett minimum för att minimera kabelspänningsförluster.
Det bör finnas ett fritt utrymme på minst 10cm runt apparaten för avkylning. Blockera inte luftflödet runt växelriktaren. Om växelriktaren blir för varm kommer den att stängas av. När växelriktaren har uppnått en säker temperaturnivå kommer den automatiskt att starta om igen.
Placera inte enheten i direkt solljus. Den omgivande lufttemperaturen ska vara mellan -20 °C och 40 °C (fuktighet < 95 % icke-kondenserande). Observera att i extrema situationer kan temperaturen på växelriktarens hölje överstiga 70 °C.
Varning
För hög omgivningstemperatur leder till en reducerad livslängd, minskad toppeffektskapacitet eller nedstängning av växelriktaren.
Montera aldrig växelriktaren direkt ovanpå batterierna.
Av säkerhetsskäl bör växelriktaren installeras i en värmetålig miljö om den används tillsammans med utrustning där en avsevärd mängd kraft skall konverteras. Du bör förhindra närvaron av exempelvis kemikalier, syntetiska komponenter, gardiner eller andra textilier m.m. i den omedelbara närheten.
4.1.2. Montering
Montera växelriktaren mot en robust vägg eller horisontellt på en lämplig markyta.
Montera växelriktaren med fyra skruvar vertikalt uppåt, eller nedåt, eller horisontellt uppåt eller nedåt. Se tabell och bilder nedan för bästa monteringsalternativ.
Monteringsriktningar.
# | Monteringstyp | Rekommenderas? | Kapslingsklassning | Anmärkningar |
---|---|---|---|---|
1 | Takmontering (inverterad). | Nej | Ej tillämpligt | |
2 | Basmontering. | Ja | IP21 | |
3 | Vertikal väggmontering, fläkt nedanför. | Ja | IP20 | Observera att små föremål eller damm potentiellt kan falla ner i växelriktaren genom ventilationsöppningarna på ovansidan. |
4 | Vertikal montering, fläkt ovanpå. | Nej | Ej tillämpligt | |
5 | Horisontell väggmontering. | Ja | IP20 |
4.2. Elektrisk installation
För en anslutningsöversikt för växelriktaren, se bilaga Översikt anslutningar.
4.2.1. AC-utgångsanslutning
Beroende på växelriktarmodellen, är växelriktaren utrustad med något av följande AC-uttag:
Schuko (CEE 7/4).
IEC-320 (hankontakt ingår).
UK (BS 1363).
AU/NZ (AS/NZS 3112).
För en bild på typen av AC-uttag, se bilaga AC-uttag.
Växelriktaren har ingen säkring i AC-utgången. AC-kablarna är skyddade av en snabbt agerande strömbegränsare i händelse av en kortslutning samt en mekanism som känner av överbelastning och som härmar egenskaperna hos en säkring (dvs. snabbare nedstängning med större överbelastning). Det är viktigt att du använder rätt storlek baserat på växelriktarens märkeffekt.
Anslut aldrig växelriktarens AC-utgång till en annan AC-källa, som ex.vis ett vägguttag i hushållet eller till en generator.
Varning
Växelriktaren har en flytande jordning. En intern eller extern neutral till jordanslutning måste göras för att säkerställa att en GFCI (eller RCCB, RCB eller RCD) som ska installeras i växelriktarens AC-utgångskrets fungerar korrekt. För mer information se bilaga Installationsinformation koppling neutral till jord.
4.2.2. Chassi till jordanslutning
Kabelstorlek för att koppla växelriktarens chassi till jord:
Jordledaren från jorduttaget på chassit ska ha minst halva det gränssnitt som de kablar som används för att ansluta batteriet.
Den maximala ledarstorleken som passar jorduttaget är 25 mm². Använd tabellen nedan för att hitta rätt tvärsnitt för jordledaren.
AC-utgången är isolerad från DC-ingången och chassit . Lokala bestämmelser kan kräva en verklig neutral. För instruktioner, se bilaga Installationsinformation koppling neutral till jord.
4.2.3. Fjärrkontaktdon
Fjärrstyrning på/av för växelriktaren kan uppnås med en enkel på/av-brytare som kopplas till växelriktarens fjärrkontaktdon.
Växelriktaren kommer att slås på när den har växlats från ON till ECO-läge via ON/OFF/ECO-brytaren och när:
Kontakt uppstår mellan fjärrkontaktdonsterminalen H (vänster) och terminalen L (höger), exempelvis via kopplingsbryggan, en brytare eller växelriktarens kontrollpanel.
Kontakt uppstår mellan fjärrkontaktdonsterminalen H (vänster) och batteriets positiva pol.
Kontakt uppstår mellan fjärrkontaktdonsterminalen L (höger) och batteriets negativa pol.
Några användningsexempel för fjärrkontaktdonet är:
Om växelriktaren sitter i ett fordon och får endast vara i drift när motorn är på. Anslut fjärrkontaktdonsterminalen H (höger) till fordonets tändningslås.
Om växelriktaren är ansluten till ett litiumbatteri kan den styras av litiumbatteriets BMS.
Varning
Av säkerhets skäl kan växelriktaren stängas av helt genom att ta bort fjärrkontaktdonet. Detta gör du genom att dra ur fjärrkontaktdonet ur dess uttag. Det säkerställer att växelriktaren inte längre kan slås på via dess brytare eller Bluetooth. Användaren kan nu vara säker på att växelriktaren är fullständigt avstängd och att den inte kan slås på oavsiktligt av någon annan användare.
Växelriktarkontrollpanel
Om en Inverter Control VE.Direct-panel används måste den anslutas till växelriktarens fjärrkontaktdon enligt beskrivningen på bilden nedan. Observera att anslutningen är polaritetberoende för korrekt drift.

4.2.4. VE.Direct-anslutning
VE.Direct-anslutningen kan användas för att övervaka växelriktaren via en GX-enhet, eller för att ansluta till appen VictronConnect.
Följande föremål kan anslutas:
En GX-enhet eller en GlobalLink 520 genom att använda en VE.Direct-kabel.
En GX-enhet genom att använda ett VE.Direct till USB-gränssnitt.
En dator som kör appen VictronConnect genom att använda VE.Direct till USB-gränssnittet.
En telefon eller surfplatta som kör appen VictronConnect genom att använda VE.Direct Bluetooth Smart-dongle.