Skip to main content

Smart IP43 Charger

5. Installation

I detta avsnitt:

5.1. Montering

Programmet Smart IP43 Charger är utformat för att monteras permanent genom att använda monteringsflänsarna som är integrerade i kylflänsen.

Innan montering måste följande faktorer beaktas för att identifiera/tillhandahålla en passande och säker plats:

  1. Installera laddaren på en plats med bra naturligt luftflöde/ventilation, och om luftflödet är förhindrat bör du överväga att lägga till en kylfläkt.

  2. Säkerställ att det finns tillräckligt med fritt utrymme runt omkring laddaren, minst 100 mm över och under laddaren rekommenderas.

  3. Installera laddaren på ett brandsäkert underlag och säkerställ att det inte finns några värmekänsliga föremål i dess omedelbara närhet, det är normalt att laddaren blir varm under drift.

  4. Installera laddaren på en plats där den skyddas från miljöpåverkan, såsom vatten, mycket fukt eller damm och se också till att placera den långt ifrån brandfarliga vätskor eller gaser.

  5. Installera eller placera/använd inte laddaren ovanpå batteriet, direkt ovanför batteriet, eller i ett instängt utrymme tillsammans med batteriet. Batterier kan utsöndra explosiva gaser.

  6. Täck inte över eller placera inte några andra föremål på laddaren.

Montera Smart IP43 Charger vertikalt med polerna nedåt och fäst den med lämpliga skruvar i de fyra monteringshålen.

Välj och använd skruvar med kullrigt huvud (använda inte försänkta eller avsmalnande skruvar) och se till att skruvgängans yttre diameter passar väl in i monteringshålets/-spårets inre diameter (~5 mm max ytterdiameter för att ge en spelpassning).

För att underlätta installationen är det rekommenderbart att hänga enheten på de två övre skruvarna (lämna skruvhuvudena ca 3 mm från ytan) och sen installera de två nedre skruvarna, innan alla fyra skruvar fästs ordentligt.

Hänvisning till ritningen nedan för monteringsdimensioner:

Drawing_-_Installation_-_PSC.png

5.2. Kopplingar

  1. Anslut lämpliga DC-strömkablar till Smart IP43 Charger-enhetens BATTERIPOLER.

    1. Förbered en flexibel flertrådig DC-strömkabel av koppar med tillräcklig tvärsnittsyta, se avsnitten ”Installation > Koppling> DC-strömkabel för mer information.

    2. Anslut den positiva DC-kabeln (röd isolering) till den positiva (+) polen och den negativa DC-kabeln (svart isolering) till den negativa (-) polen för att säkerställa att kabelanslutningens polaritet är korrekt.

    3. Vrid terminalskruvarna till 2,4 Nm genom att använda en passande skiftnyckel och en skruvmejlselbit.

  2. Installera en lämplig säkring eller kretsbrytare inom DC-strömkopplingen mellan Smart IP43 Charger och batteriet/batterierna, placerad så nära batteriet som det är praktiskt möjligt, se avsnittet ”Installation > Koppling > Skydd mot överström>” för ytterligare information.

  3. Anslut DC-strömkabeln/kablarna till batteriet/batterierna eller DC-systemets distributionsbuss - följ relevanta instruktioner för installationstypen.

    1. För fasta installationer eller när laddning av batteriet sker utanför fordonet/installationen:

      1. Säkerställ att DC-systemet är frånkopplat (alla DC-belastningar och laddningskällor är avstängda eller isolerade) innan du kopplar bort de nuvarande batterikablarna eller kablarna till DC-systemets distributionsbuss och ansluter laddaren till batteriterminalerna/DC-systemets distributionsbuss.

      2. Anslut den positiva DC-kabeln (röd isolering) till den positiva (+) polen och den negativa DC-kabeln (svart isolering) till den negativa (-) polen för att säkerställa att kabelanslutningens polaritet är korrekt.

      3. Skruva åt allt kabelförbindningsmaterial enligt tillverkarens vridmomentsspecifikationer genom att använda en lämplig skruvnyckel och skruvbits.

    2. För tillfälliga installationer med laddning av ett batteri installerat inuti ett fordon, och den negativa (-) batteripolen är jordad till fordonets chassi (vanlig):

      1. Anslut den positiva DC-kabeln/batteriklämman (röd isolering) direkt till den positiva (+) batteripolen först.

      2. Anslut därefter den negativa DC-kabeln/batteriklämman (svart isolering) till en lämplig jordningspunkt på fordonets chassi (inte direkt på den negativa batteripolen).

      3. Vid frånkoppling av laddaren ska du koppla från DC-kablarna/batteriklämmorna i omvänd ordning.

    3. För tillfälliga installationer med laddning av ett batteri installerat inuti ett fordon, och den positiva (+) batteripolen är jordad till fordonets chassi (ovanlig):

      1. Anslut den negativa DC-kabeln/batteriklämman (svart isolering) direkt till den negativa (+) batteripolen först.

      2. Anslut därefter den positiva DC-kabeln/batteriklämman (röd isolering) till en lämplig jordningspunkt på fordonets chassi (inte direkt på den positiva batteripolen).

      3. Vid frånkoppling av laddaren ska du koppla från DC-kablarna/batteriklämmorna i omvänd ordning.

  4. Anslut VE.Direct-kommunikationskabeln (mellan VE.Direct-porten på laddaren och Venus-enheten) och/eller styrkablarna (fjärrstyrning av/på och/eller programmerbart relä) enligt vad som krävs för installationen.

  5. Anslut Smart IP43 Charger:s AC-strömkabel till ett eluttag. Efter en kort fördröjning kommer alla LED-lampor att tändas kort och sen kommer LED-lamporna som indikerar det nuvarande laddningsläget och laddningsstatusen att tändas.

Obs!

Exempel på kopplingsscheman som visar de mest vanliga installationerna tillhandahålls även för referens, se avsnittet ”Installation > Scheman” för ytterligare information.

5.2.1. DC-strömkabel

Programmet Smart IP43 Charger innehåller skruvplintar med lyftklämma för anslutning av DC-strömkablar, vilka inte ingår och måste tillhandahållas av installatören.

För att säkerställa optimal och tillförlitlig drift är det viktigt att välja högkvalitativa, flexibla DC-strömkablar som är lämpliga för den specifika laddarmodellen och den övergripande installationen. Valet av DC-strömkabel bör ta hänsyn till följande aspekter:

  1. Kabelstorlek/kaliber

    Ledarnas tvärsnittsarea är proportionell mot kabelns resistans per längdenhet, vilket påverkar mängden värme som genereras per längdenhet samt spänningsfallet över den totala kabellängden.

    1. Strömförmåga

      Strömförmåga är den högsta ström som en kabelstorlek/-kaliber kan bära i en viss installationsmiljö utan att överskrida temperaturgränsen för kabelns isolering. Därför beror strömförmågan på kabelns storlek/kaliber, installationsmiljön och isoleringens temperaturgräns.

      För att förhindra överhettning av DC-strömkabeln och/eller anslutna enheter måste den valda kabelstorlekens/-kaliberns högsta märkström (inklusive eventuell nedklassning som gäller för installationen) överstiga både den högsta normala driftströmmen och märkströmmen för den installerade säkringen eller brytaren (vid ett överströmfel).

    2. Spänningsbortfall %

      Spänningsbortfallsprocent är den högsta spänning som förloras över kabellängden, uttryckt som en procentandel i förhållande till den nominella driftspänningen. Därför beror spänningsbortfallet (%) på kabelstorlek/-kaliber, den totala kabellängden och den nominella driftspänningen

      För att förhindra för hög effektförlust och driftproblem på grund av högt spänningsbortfall, ska du utforma systemlayouten så att DC-strömkabelns längd minimeras och välja en kabelstorlek/-kaliber som ger ett spänningsbortfall på högst 3 % eller mindre (vid högsta normala driftström)

    Image_-_Conductor_area.PNG
  2. Ledare

    Ledarmaterialet och dess specifikationer påverkar kabelns resistans per längdenhet (vilket i sin tur påverkar strömförmågan), motståndet och värmeutvecklingen vid anslutningar samt kabelns totala flexibilitet.

    1. Ledarmaterial och konfiguration

      Använd flexibla DC-strömkablar av hög kvalitet som består av tunna flertrådiga syrefria kopparledare.

    2. Tråddiameter

      Tråddiameteren påverkar kontaktområdet och därmed motståndet vid anslutningar; en högresistansanslutning kommer att generera betydande värme när den är under belastning och kan leda till allvarlig överhettning.

      För att maximera kontaktytan vid anslutningar och förhindra överhettning vid/nära anslutningarna får diametern på varje enskild koppartråd inte överstiga 0,4 mm (0,016 tum) eller en ytarea på 0,125 mm² (AWG26).

    3. Flexibilitetsklass

      För att underlätta installationen med praktiska böjningsradier och förhindra att kabeln och/eller anslutande utrustning går sönder på grund av för hög kraft/stress vid anslutningar och/eller cyklisk trötthet, använd högkvalitativa flexibla DC-strömkablar med en flexibilitetsklass på 5 - Flexibla kopparledare, eller 6 - Extra flexibla kopparledare.

    Image_-_Strand_diameter.PNG
  3. Isolering

    Isoleringsmaterialet och dess specifikationer påverkar den högsta temperaturkapaciteten/-klassningen (vilket påverkar strömförmågan) och den högsta spänningsisolationskapaciteten/-klassningen för en kabel.

    1. Temperaturklassning

      Isoleringens temperaturklassning påverkar kabelns strömförmåga och får inte överskridas när man beaktar kombinationen av a) högsta omgivningstemperatur, b) installationsmiljön (som påverkar värmeavgivningen), och c) temperaturökning på grund av den värme som genereras av kabeln när den är i drift vid säkringens eller brytarens strömklassning.

      För att förhindra överhettning av kabelisoleringen, använd högkvalitativa flexibla DC-strömkablar med en isoleringstemperaturklassning på minst 90 °C/194 °F (helst 105 °C/221 °F), eller enligt krav för installationen.

    2. Spänningsgrad

      För att säkerställa robust elektrisk isolation och övergripande säkerhet, använd högkvalitativa flexibla DC-strömkablar med en isoleringsspänningsklassning som överstiger systemets maximala driftspänning. Högkvalitativa flexibla DC-strömkablar har vanligtvis en isoleringsspänningsklassning på 0,6/1 kV.

Se tabellen nedan för den minsta DC-strömkabelstorlek/kaliber (tvärsnittsyta) som rekommenderas för varje Smart IP43 Charger-modell, samt den installationsspecifika DC-strömkabellängden.

Obs!

Längdintervallen för DC-strömkabeln avser enkelriktad längd mellan laddaren och batteriet. För beräkning av spänningsbortfall har den totala kretslängden (summan av positiv och negativ kabellängd) antagits vara dubbelt så lång som enkelriktad längd.

Vissa kombinationer är 'Ej rekommenderade' då spänningsbortfallet skulle vara för stort även med den största kompatibla DC-strömkabelns storlek; förutom hög effektförlust kan ett för högt spänningsbortfall orsaka laddningsproblem.

De ovanstående rekommendationerna för DC-strömkabelns storlek/kaliber är baserade på kablar med en isoleringstemperaturklassning på minst 90 °C (194 °F), som är dragna inom ett oisolerat område vid en omgivningstemperatur på 30 °C (86 °F) och inte hopbundna med andra kablar, samt ett högsta tillåtna spänningsbortfall på 3 %. Dessa rekommendationer är allmänna och täcker inte alla detaljer för varje installation och/eller kabeltyper. Vänligen rådfråga en certifierad installatör för vägledning vid specifika och/eller komplexa installationer.

5.2.2. Fjärrstyrning på/av

Smart IP43 Charger Är utrustad med fjärrterminal På/Av, dessa terminaler gör det möjligt att slå på och av laddning på distans beroende på deras status.

Det finns tre alternativ för att slå Smart IP43 Charger på genom att använda fjärrstyrningsterminalen (terminalerna):

  1. Koppla samman /kortslut L- och h-terminalerna (fabriksstandard är är en kortslutande länk mellan L och H). L- och H-terminalerna kan kopplas samman/kortslutas via en brytare, relä eller en annan extern enhet såsom ett batterihanteringssystem (BMS).

  2. Dra H-terminalen till en hög spänningsnivå, när spänningen på H-terminalen är över 2,9 V (ansluten till batteriets positiva pol t.ex.) kommer laddaren att slås på. H-terminalen kan kopplas till en hög spänningsnivå via en brytare, relä eller en annan extern enhet såsom ett batterihanteringssystem (BMS).

  3. Dra L-terminalen till en låg spänningsnivå, när spänningen på L-terminalen är under 3,5 V (ansluten till batteriets negativa pol t.ex.) kommer laddaren att stängas av. L-terminalerna kan kopplas till en låg spänningsnivå via en brytare, relä eller en annan extern enhet såsom ett batterihanteringssystem (BMS).

För att stänga av Smart IP43 Charger med fjärrterminalen (terminalerna) måste båda terminalerna ha en öppen krets i förhållande till varandra och lämnas flytande (ingen koppling till en hög eller låg spänningsnivå)

5.2.3. Programmerbart relä

Smart IP43 Charger Är utrustad med ett programmerbart relä. Reläet kan användas för extern styrning, baserad på det valda reläläget (larm, fjärrstyrning eller laddning) och driftomständigheter.

Det finns tre programmerbara reläterminaler:

  1. NO (Vanligtvis öppen)

  2. C (Vanlig)

  3. NC (Vanligtvis stängd)

Schematic - Relay.png

När reläet är avstängt finns det en stängd krets mellan C och NC, och en öppen krets mellan C och NO.

När reläet är på finns det en öppen krets mellan C och NC, och en stängd krets mellan C och NO.

Koppla reläterminalerna till en extern enhet vid behov för att uppnå önskad signal/kontroll.

Obs!

Obs: Den programmerbara reläfunktionen fungerar endast när AC-ingångsström finns tillgänglig och laddning är aktiverad. Om laddningen är inaktiverad på något sätt (fjärrterminal På/Av, via VictronConnect eller en GX-enhet) inaktiveras även den programmerbara reläfunktionen.

5.3. Schematik

5.3.1. Grundläggande installation

5.3.2. System med Smart Battery Sense

5.3.3. System med flera laddare