Skip to main content

Isolation Transformer

2. Charakterystyka

W tym rozdziale:

Transformator separacyjny eliminuje ciągłość elektryczną między lądowym zasilaniem prądem zmiennym a jednostką pływającą. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa i eliminuje potrzebę stosowania izolatorów galwanicznych i alarmów polaryzacji.

2.1. Bezpieczeństwo elektryczne

W przypadku standardowej instalacji lądowej bezpieczeństwo elektryczne uznawane jest za oczywiste W przypadku zwarcia lub upływu prądu do uziemienia uruchomi się wyłącznik automatyczny lub GFCI (wyłącznik różnicowo-prądowy). Podłączenie przewodu uziemiającego zasilania z lądu do metalowych części statku będzie powodować korozję galwaniczną.

Wyłącznie przewód pod napięciem i przewód zerowy na pokładzie powoduje niebezpieczną sytuację, ponieważ w przypadku zwarcia z metalową częścią statku GFCI nie zadziała, podobnie jak nie zadziała wyłącznik automatyczny.

2.2. Zapobieganie korozji galwanicznej

Korozja galwaniczna ma miejsce w sytuacji, gdy dwa różne metale pozostające w kontakcie elektrycznym są jednocześnie wystawione na działanie cieczy przewodzącej prąd elektryczny. Takimi cieczami są woda morska oraz, w mniejszym stopniu, woda słodka. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej aktywny stop pary koroduje preferencyjnie, podczas gdy mniej aktywny (bardziej szlachetny) materiał jest chroniony katodowo. Tempo korozji galwanicznej jest funkcją kilku zmiennych, w tym stosunku powierzchni, przewodności cieczy, temperatury, rodzaju materiałów, itp.

Nieporozumieniem jest to, że korozja galwaniczna występuje tylko w kadłubach metalowych i aluminiowych. W rzeczywistości może ona mieć miejsce w przypadku każdej jednostki pływającej, gdy tylko metalowa część (wał i śruba napędowa) wejdzie w kontakt z wodą. Gdy łódź podłączona jest do brzegowego źródła zasilania, korozja galwaniczna szybko rozpuści anody protektorowe i zaatakuje wał, śrubę napędową i inne metalowe części mające kontakt z wodą. Dlatego rezygnacja z podłączenia przewodu uziemiającego może być kusząca; jest to jednak niezwykle niebezpieczne, gdyż w przypadku zwarcia z metalową częścią statku GFCI nie zadziała, podobnie jak nie zadziała wyłącznik automatyczny.

Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć korozji galwanicznej, a jednocześnie zapobiec wszelkim niebezpiecznym sytuacjom podczas korzystania z zasilania brzegowego jest zainstalowanie transformatora separacyjnego. Transformator separacyjny eliminuje ciągłość elektryczną między lądowym źródłem zasilania a jednostką pływającą. Zasilanie brzegowe doprowadzane jest do uzwojenia pierwotnego transformatora, a łódź podłączona jest do uzwojenia wtórnego. Transformator separacyjny całkowicie izoluje statek od uziemienia lądowego. Podłączając wszystkie metalowe części do wyjścia neutralnego po stronie wtórnej transformatora, w przypadku zwarcia zadziała GFCI lub wyłącznik automatyczny.

Isolation_transformer_-_not_installed_-_galvanic_corrision.png

Uziemienie brzegowe podłączone do zanurzonych w wodzie elementów metalowych statku powoduje korozję galwaniczną.

ID

Opis

A

Brzegowe zasilanie prądem przemiennym

B

Rozprowadzanie brzegowego zasilania prądem przemiennym

C

GFCI (wyłącznik różnicowo-prądowy)

D

Łodziowe zasilanie prądem przemiennym

E

Korozja galwaniczna

Isolation_transformer_-_installed_-_no_galvanic_corrision.png

Uziemienie brzegowe jest odizolowane od uziemienia statku, a korozja galwaniczna pochodząca z przyłącza brzegowego zostaje zablokowana.

ID

Opis

A

Brzegowe zasilanie prądem przemiennym

B

Rozprowadzanie brzegowego zasilania prądem przemiennym

C

Transformator separacyjny

D

GFCI (wyłącznik różnicowo-prądowy)

E

Łodziowe zasilanie prądem przemiennym

2.3. Konwersja napięć

Transformator separacyjny przetwarza napięcie wejściowe ze współczynnikiem 1:1,05. Przełożenie transformatora 1:1,05 zwiększa napięcie wyjściowe transformatora separacyjnego o 5%. Ma to na celu zrekompensowanie spadków napięcia zasilania na lądzie, które są częstym zjawiskiem w marinach.

  • Napięcie wejściowe 230 V ulega zmianie na 240 V.

Transformator separacyjny można stosować w instalacjach 50 Hz lub 60 Hz. Jednakże transformator separacyjny nie może konwertować częstotliwości z 50 Hz na 60 Hz i odwrotnie.

2.4. Miękki start

Miękki start to standardowa funkcja transformatora separacyjnego Victron Energy. Zapobiega ona zadziałaniu wyłącznika zasilania lądowego z powodu prądu rozruchowego transformatora.

2.5. Schemat okablowania wewnętrznego

Isolation_transformer_-_internal_wiring_diagram.png

Schemat okablowania wewnętrznego transformatora separacyjnego.

ID

Opis

A

Podłączenie brzegowego zasilania prądem przemiennym

B

Miękki start

C

Transformator

D

Podłączenie łodziowego zasilania prądem przemiennym

E

Neutralny – łącze uziemiające (zdejmowane)

F

Uziemienie brzegowe

G

Uziemienie łodziowe

2.6. Bezpieczeństwo, po wyjęciu łodzi z wody

Celem zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa zaleca się podłączenie uziemienia brzegowego do uziemienia łodzi, gdy znajduje się ona poza wodą, zimą lub podczas prowadzenia prac konserwacyjnych. Transformator separacyjny zapewnia taką możliwość.